Box 3
Box 3 regelt de belasting die je betaalt over je spaargeld en andere vermogensbestanddelen. In de afgelopen jaren gebeurde dit steeds forfaitair zonder rekening te houden met de werkelijke situatie, al kwam daar na uitspraken door de Hoge Raad en de daaropvolgende Tegenbewijsregeling al iets verandering in. Maar voor de toekomst wordt nu gezocht naar een ander, meer eerlijker, systeem voor de belastingheffing over sparen en beleggen. Het oorspronkelijke wetsvoorstel is teruggestuurd naar de tekentafel. Met Prinsjesdag zou er een definitief voorstel moeten liggen. De verwachting is nog steeds dat deze wordt ingevoerd vanaf 2028. Hoe kun je je daar in 2026 en 2027 het beste op voorbereiden? Met Prinsjesdag weten we hopelijk meer.
Tot 2028 kan er voor de berekening van het box 3 rendement jaarlijks worden gekozen tussen twee methodes van berekening, waarbij je vrij bent de voor jou meest gunstige te kiezen.
Welke twee methodes zijn er?
- Forfait: hierbij wordt uitgegaan van vastgestelde percentages voor bank- en spaartegoeden, overig vermogen, en schulden. Wel is er een vrijstelling dat je over de ook Voor fiscaal partners geldt een vrijstelling voor box 3 van afgerond € 60.000 per fiscaal partner. Over dit deel van je vermogen betaal je dus geen belasting.
- Tegenbewijsregeling: bij deze methode geef je het “daadwerkelijk” behaalde rendement op. Kosten (op de rente op schulden na) mag je echter niet in mindering brengen, en als rendement wordt ook bijvoorbeeld de waardestijging van het pand meegeteld terwijl dit nog volledig in de stenen zit. Deze methode kent geen vrijstelling.
Welke berekeningsmethode je ook kiest, het tarief over het berekende rendement bedraagt 36%.
|
Rendements-
percentages forfait:
|
2025
|
2026
|
2027
|
|
Bank- en spaartegoeden
|
1,37%
|
Voorlopig: 1,28%*
|
Wordt begin 2028 bekend gemaakt.
|
|
Beleggingen en overige bezittingen
|
5,88%
|
6,00%
|
6,37%
|
|
Schulden
|
2,70%
|
Voorlopig: 2,70%*
|
Wordt begin 2028 bekend gemaakt.
|
* Het percentage voor beleggingen en overige bezittingen staat al vast voor 2027, de percentages voor banktegoeden en schulden zijn nog onbekend. Ook die voor 2026 zijn nog voorlopig. Deze laatste worden begin 2027 pas vastgesteld.
Pensioengevend salaris bevroren
Het salaris waarover je maximaal pensioen kunt opbouwen is de afgelopen jaren gestegen van € 100.000 in 2015 naar € 137.800 in 2024 én over de jaren 2025 en 2026 is dit bedrag door de politiek bevroren.
Dit wil zeggen dat werknemers, en DGA’s, over het meerdere van het brutosalaris geen aanvullend pensioen kunnen opbouwen. Waar het dus eerder gebruikelijk was om dit bedrag te indexeren is dit nu al een aantal jaar niet het geval. En dit zal waarschijnlijk de komende jaren ook zo blijven. Aangekondigd is dat tot en met 2032 het pensioengevend salaris € 137.800 zal blijven.
Is jouw salaris, of dat van jouw werknemer, hoger? Dan wordt er over het meerdere dus geen pensioen opgebouwd. Wil jij weten wat de gevolgen zijn voor jouw besteedbaar inkomen tijdens je ‘oude dag’? Laat je dan eens goed informeren. Mark Hilarius, financieel planner én pensioenadviseur bij ons collega kantoor JAN© is je graag van dienst. Neem contact op via MarkHilarius@JAN.nl.
Afbouw vrijstellingen groene beleggingen
Op Prinsjesdag 2025 is reeds aangekondigd dat de vrijstelling voor groene beleggingen afgeschaft wordt. Het idee was om het belastingvoordeel voor groen beleggen per 2027 af te schaffen. Het lukt de Belastingdienst echter niet om dat door te voeren. De vrijstelling bedraagt in 2026 nog € 26.715, maar per 2027 wordt dit verlaagd naar het symbolische bedrag van € 200. Voor fiscaal partners geldt het dubbele.
De heffingskorting voor groene beleggingen blijft tot en met 2027 0,1% van het vrijgestelde bedrag, wat voor 2027 dus feitelijk geen voordeel meer geeft. Per 2028 is er helemaal geen vrijstelling en extra heffingskorting meer.
Afschaffing aftrek specifieke zorgkosten per 2028
Het kabinet is voornemens de aftrek van specifieke zorgkosten per 2028 af te schaffen. Denk in zijn algemeenheid aan uitgaven voor ziekte die je zelf betaalt en niet vergoed krijgt van je zorgverzekering. De maatregel is nog niet definitief en moet nog verder worden uitgewerkt. Mogelijk brengt Prinsjesdag 2026 meer duidelijkheid.