Op 31 december 2023 wordt voor de eerste keer gepeild of jouw schulden hoger zijn dan € 700.000 of niet. Dit uiteraard met inachtneming van alle regels die hiervoor gelden en die we hiervoor (deels) beschreven. Zijn jouw schulden op dit moment nog hoger dan € 700.000, dan kun je dus nu nog in actie komen. Overleg met onze adviseurs wat jouw mogelijkheden zijn.
Tip! Voor de beoordeling van de grens van € 700.000 mag je vorderingen die je hebt op jouw bv(’s) niet salderen met schulden die je hebt aan jouw bv(’s). Mogelijk kan het daarom verstandig zijn om vóór 31 december deze vorderingen en schulden officieel met elkaar te verrekenen. Overleg daarover met een van onze adviseurs.
Belastingtarief
Je bent over het surplus boven de € 700.000 belasting verschuldigd in box 2. Het tarief in box 2 bedraagt in 2023 26,9%. Vanaf 2024 zullen twee tarieven in box 2 van toepassing zijn. Over de eerste € 67.000 aan box 2-inkomen (voor fiscale partner het dubbele bedrag) zal 24,5% zijn verschuldigd, over het meerdere 31%.
Gevolgen bij latere aflossing schuld
Heb je in 2023 of een van de volgende jaren belasting betaald over het deel van jouw schulden boven de € 700.000, dan wordt de drempel van € 700.000 met dit deel van jouw schulden verhoogd. Dit voorkomt dat je elk jaar opnieuw over het surplus boven de € 700.000 moet afrekenen. Een latere aflossing op deze schulden leidt dan tot een negatief inkomen in box 2. Dit negatieve inkomen wordt verrekend met andere positieve inkomsten in box 2 in dat jaar of leidt tot een verlies in box 2. Dit verlies kan vervolgens verrekend worden met box 2-inkomen van het voorafgaande jaar of met box 2-inkomen van de zes opvolgende jaren.
Voorbeeld
Je hebt een aanmerkelijk belang in een bv en op 31 december 2023 een schuld van € 850.000 aan deze bv. In jouw aangifte inkomstenbelasting 2023 ben je hierover 26,9% over € 150.000 (€ 850.000 minus € 700.000) is € 40.350 belasting verschuldigd. Als je in 2024 € 150.000 aflost op de schuld (en er in dat jaar geen ander inkomen uit box 2 is) ontstaat een verlies in box 2 van € 150.000. Dit verlies kun je volledig verrekenen met de winst uit 2023, waardoor de in 2023 betaalde belasting van € 40.350 wordt teruggegeven. Over 2023 zul je het echter wel eerst moeten betalen.
Tip! Wil je meer weten over de gevolgen van een latere aflossing in jouw situatie, bespreek dit dan met een van onze adviseurs.
Schulden tot € 700.000
Bedragen de schulden minder dan € 700.000, dan kun je nog steeds een risico lopen op belastingheffing, omdat de Belastingdienst meent dat sprake is van een verkapte dividenduitkering. De Belastingdienst moet dit wel aannemelijk kunnen maken. Zorg daarom dat jouw leningen altijd schriftelijk in een overeenkomst met zakelijke voorwaarden zijn vastgelegd. De bewijspositie van de Belastingdienst wordt dan een stuk lastiger.
Alleen fiscale werking
Als jouw bv wordt geconfronteerd met de gevolgen van deze nieuwe wet en dus belasting moet betalen over het surplus boven € 700.000, dan heeft dat alleen fiscale gevolgen. Met andere woorden: de schuld blijft wel gewoon bestaan. Dat geldt bij jou als schuldenaar in privé en voor de bv die de lening heeft verstrekt.
Contact
De Wet excessief lenen kan voor een ongewenste afrekening op 31 december 2023 zorgen. Heb jij, jouw partner of met jou verbonden personen schulden aan jouw bv? Neem dan gerust contact op over welke gevolgen de wet voor jou kan hebben.